Owczarki niemieckie to jedne z najbardziej popularnych ras psów na świecie. Dla wielu właścicieli posiadanie psa tej rasy jest wielką dumą, a jej miłośnicy nazywają ją najlepszą na świecie. Owczarki niemieckie są perfekcyjnym połączeniem żywiołowości, wysokiej inteligencji i lojalności. To duże i silne psy o łagodnej naturze, które są świetnym przyjacielem człowieka.


Potocznie są często nazywane wilczurami, ponieważ ich wygląd jest zbliżony do wilka. Należą one do grupy psów pasterskich (owczarskich). Owczarek niemiecki jest zaliczany do psów obronnych - typ wilkowaty. Historia tej rasy rozpoczyna się w XIX wieku na terenie Niemiec w miejscowości Karlsruhe w gospodarstwie rotmistrza Maxa von Stephanitza. Horand von Grafrath był pierwszym psem wpisanym do oficjalnej księgi hodowlanej owczarków niemieckich i jest on pierwowzorem tej rasy.



Wygląd owczarka niemieckiego

Owczarki niemieckie należą do przedstawicieli ras średnich i dużych. Wysokość w kłębie wynosi od 55 do 65 cm. Standardy rasy AKC nie określają zakresu wagi dla tej rasy psów. W zależności od płci, waga owczarków niemieckich waha się między 30-40 kg dla psa, a 22-32 kg dla suki. Charakterystyczną cechą owczarków niemieckich jest mocna i dobrze umięśniona budowa ciała w kształcie prostokątnym. Ich sylwetka odznacza się wysoką proporcjonalnością.

Linia zarysu ciała owczarka niemieckiego przebiega płynnie, od kształtnej głowy osadzonej na mocnej szyi, silnego kłębu i lekko opadającego grzbietu aż do grubego ogona. Klatka piersiowa jest szeroka, o długim mostku i lekko wypukłych żebrach. Ogon jest puszysty i sięga do stawu skokowego. Pies ten posiada silne łapy i szerokie lędźwie. Dzięki temu, owczarek niemiecki może pokonywać długie dystanse bez większych oznak zmęczenia. Głowa jest proporcjonalna w stosunku do reszty ciała i zwęża się stopniowo od uszu, aż po czubek nosa. Kufa, czyli pysk jest mocna i długa. Grzbiet nosa jest prosty, a sam nos czarny. Uzębienie owczarków niemieckich jest bardzo silne o zgryzie nożycowym, a pełne wynosi 42 zęby (20 w szczęce i 22 w żuchwie). Oczy są średniej wielkości i mają kształt migdałów, zawsze w ciemnych odcieniach, głównie brązu. Uszy stoją zawsze wyprostowane i mają ostre, mocno zarysowane, śpiczaste zakończenie z małżowiną skierowaną lekko do przodu. Gdy owczarki niemieckie są szczeniakami, często jedno uszko mają oklapnięte. Oczywiście to nie jest wada. W czasie dorastania pupila ucho powinno się wyprostować.

Sierść owczarków niemieckich ma dwuwarstwowy płaszcz składający się z podszerstka i warstwy włosa okrywowego. Podszerstek rośnie tuż przy skórze - jest miękki, delikatny i gęsty oraz pełni funkcję izolacji. Natomiast włos okrywowy, który tworzy warstwę wierzchnią jest sztywny i gruby. Jego zadanie to ochrona przed zranieniem, dodatkowa izolacja oraz odpowiada on za umaszczenie. Krótka sierść znajduje się na głowie, przedniej stronie nóg i łapach, a dłuższa i bardziej gęsta na szyi, tylnych partiach nóg i zadzie. Najczęściej spotykane umaszczenie u owczarków niemieckich jest czarne z podpaleniami w kolorze rudym, brązowym lub szarym. Istnieją dwie szaty owczarków niemieckich: krótkowłosa i długowłosa.

Średnia długość życia owczarków niemieckich wynosi 12 lat, choć bywają osobniki, które dożywają do 18 roku życia.



Charakter owczarka niemieckiego

Owczarki niemieckie to psy niezwykle inteligentne, przyjazne i posłuszne. Ogromną ich zaletą jest spokój i zrównoważony charakter. Są bardzo pewne siebie i odważne, gotowe bronić swojego właściciela za wszelką cenę. Owczarek niemiecki może być nieufny i zachowywać dystans w stosunku do obcych. Często potrzebuję czasu, aby nawiązać nowe przyjaźnie, ale jeżeli udowodnisz mu swoje serdeczne nastawienie, na pewno odwdzięczy się miłością.   

Owczarek niemiecki nie jest psem samotnikiem. Czuje się świetnie w towarzystwie innych zwierząt i akceptuje dzielenie otoczenia z innymi. Każdy pies tej rasy potrzebuje częstego kontaktu z właścicielem. Pozostawiony długo sam może być nerwowy, a nawet agresywny. Owczarki niemieckie nie są przeznaczone dla osób leniwych i ciasnych mieszkań. Tym psom potrzebna jest wolna przestrzeń, gdzie będą mogły rozładować wrodzony nadmiar energii. Każdego dnia zorganizuj wspólne zabawy i treningi. Wyrób pozytywne nawyki oraz zapewnij odpowiednią dawkę aktywności fizycznej.

Psy tej rasy charakteryzują się dużą tolerancją dla dzieci, pod warunkiem konsekwentnego szkolenia, które pozwoli ukierunkować zachowanie psa. Owczarki polecane są dla osób aktywnych fizycznie, będą idealnymi kompanami do codziennych spacerów, a nawet biegania, ponieważ potrafią przebyć szybkim, równym tempem wiele kilometrów.

Ciekawostka Owczarek niemiecki jak sama nazwa wskazuję, jest rasą pochodzącą z Niemiec i przez wielu jest uważana za najwybitniejsze osiągnięcie kynologiczne naszych zachodnich sąsiadów. Jest to rasa wszechstronnie uzdolniona. Dzięki zdolności do szybkiej nauki jest często wykorzystywana przez ludzi w służbach mundurowych np. w policji, straży granicznej i ratownictwie medycznym. Mogą być psami przewodnikami lub asystentami, tropicielami, ratownikami i psami pasterskimi. Chociaż owczarek niemiecki to przede wszystkim cudowny pies do towarzystwa.


Jak karmić owczarka niemieckiego?

Prawidłowa dieta owczarka niemieckiego powinna składać się z:

Owczarki w wieku szczenięcym potrzebują wielu witamin. Niezbędną częścią ich żywienia jest duża ilość białka, która jest konieczna przy intensywnym wzroście wagi wynoszącym nawet 1 kg tygodniowo. Pamiętaj, że dietę warto uzupełniać suplementami, a przed ich wyborem warto skonsultować się z weterynarzem.

Jeżeli karmisz swojego psa suchą karmą, wybierz pełnowartościową i najwyższej jakości. Dobierz ją w zależności od potrzeb Twojego pupila. Zwróć uwagę na jej przeznaczenie, wiek, wagę, aktywność czy alergię Twojego psa. Dobrze dobrana karma jest kluczem do szczęśliwego i zdrowego pieska. Zawsze sprawdź proporcje składników: tłuszczu, białka, dostarczanej psu energii, witamin oraz mikro- i makroelementów.

Twojego psa najlepiej przyzwyczajać do pokarmów, które będzie otrzymywał w wieku dorosłym już od wieku szczenięcego. Dorosłe psy trudno przekonać do produktów, których smaku nie poznał jako szczeniak np. warzyw. Z diety owczarków niemieckich musisz wykluczyć pokarmy tłuste. Psy tej rasy mają skłonność do zapadania na zaburzenia trawienne. Bardzo ważnym elementem w diecie zwierząt jest stały dostęp do świeżej wody. Przy karmieniu swojego pupila musisz zadbać, aby pokarm miał temperaturę pokojową i był podawany zawsze o stałych porach.

Pamiętaj, aby nie podawać owczarkowi niemieckiemu:

  • Słodyczy, w szczególności czekolady,
  • Czosnku i cebuli,
  • Fasoli i innych roślin strączkowych,
  • Kaszanki i innych tego typu wyrobów garmażeryjnych,
  • Potraw z przyprawami.
 
 

Zdrowie owczarków niemieckich

Zwykle owczarki niemieckie charakteryzują się dobrym zdrowiem i wysoką odpornością na choroby. Doskonale radzą sobie w niskich, jak i w wysokich temperaturach. Niestety rasa owczarków niemieckich ma tendencję do zapadania na niektóre schorzenia. Najczęściej spotykaną chorobą jest tzw. skręt żołądka. Jest to niebezpieczne i bolesne schorzenie, które zbagatelizowane może doprowadzić do śmierci pupila. Skręt żołądka związany jest ze specyficzną budową klatki piersiowej tej rasy, która może zaburzać prawidłowe ułożenie żołądka, a w wyniku częstych obrotów wokół własnej osi, zamknąć jego wypust i w ten sposób utrudniać wydalanie gazów i powodować nadmierne zbieranie płynów i pokarmu. W wyniku ich nagromadzenia dochodzi do zaburzenia krążenia krwi, a w konsekwencji do niewydolności wielonarządowej. Kolejnym schorzeniem, które może pojawić się u owczarka niemieckiego jest mielopatia zwyrodnieniowa, która objawia się stopniowym paraliżem, niestety przyczyny tej choroby są jeszcze nieznane.

Owczarki niemieckie ze względu na wielkość oraz tempo wzrostu obarczone są dużym ryzykiem występowania chorób dotyczących układu ruchowego:

  • Dysplazja stawów biodrowych,
  • Młodzieńcze zapalenie kości,
  • „Zespół końskiego ogona”,
  • Spondyloza,
  • Discopondylitis - zapalenie krążka międzykręgowego i kręgów.


Jak trenować owczarka niemieckiego?

Bardzo często słyszy się od specjalistów lub czyta w poradnikach do tresowania, nie o tresurze psa, tylko o tresurze właściciela. Oczywiście nie czytaj tego dosłownie, ale miej na uwadze, że to jak będzie zachowywał się Twój pies jest w Twoich rękach. Musisz wyrobić wpierw w sobie nawyki, które później przekażesz swojemu pupilowi. Owczarki niemieckie to psy niełatwe w tresurze. Właściciel powinien być dla owczarka niemieckiego autorytetem, konsekwentnym i pozytywnie motywować swojego psa. Do prawidłowego rozwoju psychicznego potrzebują rygoru, nie mylić z brutalnością. Źle wychowany może stać się bardzo kłopotliwy dla domowników.

W początkowych tygodniach życia pozwól szczeniakowi uczyć się otaczającego go świata. Małego psiaka należy głaskać, bawić się z nim, przedstawić mu również wszystkich domowników, nie należy go jednak odrywać od matki. Trening najlepiej rozpocząć w 6-8 tygodniu życia szczeniaka, gdy nie musi być on karmiony przez matkę i powoli wkracza w świat samodzielności.

Szkolenia powinny przybrać formę kilkuminutowych sesji, które będą powtarzane regularnie w ciągu dnia. Zanim przystąpisz do nauki bardziej zaawansowanych sztuczek, musisz zacząć od tych podstawowych, związanych z zaspokajaniem potrzeb fizjologicznych. Możesz mu również pokazywać miejsca w domu, do których będzie miał swobodny dostęp oraz te, do których nie ma wstępu. Na tym etapie konieczne jest również przyswojenie szczeniakowi jak powinien zachowywać się prowadzony na smyczy oraz gdy zostanie z niej spuszczony. Zainwestuj w dobrej jakości smycz i łańcuszek. Warto mieć również saszetkę z karmą, którą będziesz nagradzać posłusznego pieska. Kiedy twój pies nauczy się, że za zachowania pożądane zostanie nagrodzony, a za niepożądane nie, możesz przystąpić do nauki bardziej zaawansowanych sztuczek i komend.

Dla swojego owczarka wybierz najlepszą karmę Josera:



Podsumowanie

Owczarek niemiecki ze względu na wysoką aktywność fizyczną nie nadaje się dla leniuszka. Właściciel powinien być konsekwentny, zrównoważony i mieć podstawową wiedzę o psach. Psy tej rasy wymagają licznych i długich spacerów oraz przestrzeni, aby wyładować nadmiar energii. Na charakter każdego psa decydujący wpływ ma opiekun. Przywiązują się do swojego właściciela, tworząc bliską i silną więź. To psy bardzo energiczne, odważne, łatwo adaptujące się do nowych sytuacji i kochające zabawę. Zwierzę to będzie dobrym obrońcą i strażnikiem Twojego zacisza domowego. Może mieszkać w kojcu czy w mieszkaniu, ale powinien jak najwięcej czasu spędzać z rodziną. Owczarki niemieckie są jedną z najinteligentniejszych ras psów na świecie, mogą wykonywać prawie każdą pracę, nierzadko w bardzo trudnych warunkach. Jest wytrzymały, pracowity i posłuszny, co czyni go tak popularną rasą, predysponowaną do tak różnych zadań. Jeśli zapewnimy mu odpowiednią dawkę ruchu i zadań, to bez najmniejszego problemu odnajdzie się nawet w małym mieszkaniu.